•  
  •  
  •  
  •    
  •   
  •  
  •  

Haberler

Son Eklenenler

Vizyondakiler

Gelecek Program

TV'dekiler

Sosyal ağlarda takip et!
Korku tünelini facebookta takip edin Korku tünelini twitterda takip edin
Blair Cadisi Özel Dosyasi
Blair Cadisi Özel Dosyasi
‘Korkmak için hiçbir neden yok, yalnizca korkunun kendisi var... ve korku cehennemden bile daha ürkütücü.’

Korku sinemasi, son 20 yil içerisinde çok büyük basarilara imza atmasina ve de yapimcilarin giseyi garanti altina almak anlaminda en favori türü olmasina ragmen, kendini cinsellik, siddet ve bol bilgisayar efektleri gibi yan ögelere teslim ederek ‘saf korku’( pure fear ) anlaminda yaraticiligindan çok büyük ödün verdi. Son yillarda gerçeklestirilen korku filmleri arasinda yaraticiligin ne demek oldugunu göstermek anlaminda en basarili yapim ise hiç süphesiz ‘The Blair Witch Project’ idi.
Film çekmek amaciyla lanetli bir ormanda tehlikeli bir yolculuga çiktiktan sonra esrarengiz bir sekilde kaybolan üç sinema ögrencisinin yasadiklarini ellerindeki High-8 kameranin merceginden görüntüleyen film, özellikle gerçeklik ve kurmaca arasindaki yakinliktan yola çikarak kafalarda oldukça süphe birakmisti.

Yalnizca 30.000 dolara mal olan ve siradan bir el kamerasiyla sadece sekiz gün içerisinde çekilen film, hiçbir yapay unsura basvurmadan adeta korkunun dogasini ekrana yansitmayi basardi.

Korku sinemasinin belki de en rahatsiz edici ve de ürkütücü filmlerinden biri olan ‘The Blair Witch Project’ kelimenin tam anlamiyla görünürdeki hiçlikten yola çikarak, izleyicisini oldukça etkileyici ve de inandirici bir korku yolculuguna çikardi.

Florida Üniversitesi’nin iki yetenekli ögrencisi, Daniel Myrick ve Eduardo Sanchez, senaryosunu, yönetimini ve kurgusunu kendilerinin gerçeklestirdikleri bu filmde, olaganüstü set tasarimlarina, profesyonel oyunculuklara, müzik ve özel efektlere yer vermeden seyirciye bir sonraki sahne için hiçbir ipucu vermeden gerçek bir korku atmosferi yarattilar.

1994 yilinda Maryland ormaninda kaybolan üç amatör belgesel sinemacinin haberiyle baslayan ‘The Blair Witch Project’ bir sene sonra izleri bulunan bu kayiplarin çektikleri video görüntülerinden olusuyor. Bu anlamda seyirciyi ‘Acaba bunlar gerçekten oldu mu ?’gibi kuskulu sorulara sevk eden film, yarattigi ikilemi basariyla pazarlayarak oldukça büyük bir hasilat elde etti.

200 yildir meydana gelen gizemli olaylardan dolayi kötü bir efsanesi olan Maryland’deki Kara Tepeler Ormani, 21 Ekim 1994 tarihinde Heather Donahue, Joshua Leonard ve Michael Williams adindaki üç merakli genci konuk eder.

‘The Blair Witch’( Blair Cadisi ) diye anilan yerel bir efsaneye vesile olan söz konusu orman, ziyaretçilerinin esrarengiz bir sekilde ortadan kaybolmasiyla ünlendi. Efsaneye bakilirsa 1785 yilinda Elly Kedward adindaki biri, birkaç çocugu evine alarak bedenlerindeki bütün kani çekip almaya yeltendi. Büyücülük suçlamasiyla yargilanan Kedward, köy sakinleri tarafindan sert bir kis dönemi köyden kovularak ölüme terk edildi.

Ertesi yil ise Kedward’i suçlayanlar bir anda ortadan kayboldular. Köyün üzerinde Kedward’in lanetinin dolastigina inanan köy halki ise, bir daha onun ismini agzina almadi. Fakat aradan geçen yillar yeni insanlarin kaybolmasina engel olmadi. Insanlarin ortadan kaybolduklari Kara Tepeler Ormani da lanetli bir yer olarak efsanelesti ve bu efsane günümüze kadar geldi.

Iste bu efsaneyi arastirmak için yola çikan üç ögrenci de benzer bir sonun kurbani oldu. ‘Blair Cadisi’efsanesi üzerine yapacaklari belgesel için ise çevre sakinleriyle konusarak baslayan grup, daha sonra ormana yöneldiler. Ilk önceleri her sey normal gibi görünse de günesin batisiyla birlikte yolunu kaybeden gençler, issiz ormanin içerisinde yapayalniz kaldilar. Soguk ve açligin da etkisiyle oldukça zor anlar yasayan genç ekip, acimasiz doganin pençeleri arasinda kabus dolu anlar yasamaya basladilar.

Bütün yasananlari, Josh'un gözleri ve Heather'in kamerasiyla gösteren film, heyecan ve klostrofobi unsurlarini çok iyi kullanarak izleyiciyi somut bir neden dayanmayan psikolojik bir gerilimin içine sürüklüyor.

Yolculuk sirasinda duyulan agaç hisirtilari, ormanin derinliklerinden gelen ugultular ve her adimda takip ediliyormus hissi veren gölgeler filmin en öneli dogal korku ögeleri. Filmin en büyük özelligi ise, 86 dakika boyunca hiçbir siddet ve kan ögesine yer vermemesi.

1999 yilinda Sundance Film Festivali’nde kesfedilen ‘The Blair Witch Project’ kisitli imkanlar içerisinde, dar bir kadro ve yalnizca High-8 el kamerasiyla neler yaratilabilecegini göstererek genç ve profesyonel sinemacilara iyi bir ders verdi. Ayrica sadece hayal gücü ve doganin sentezinde kurgulanan bir filmin, herhangi bir yapay korku objesine gerek kalmadan umulmadik derecede insanlari korkutabilecegini ispatladi.