•  
  •  
  •  
  •    
  •   
  •  
  •  

Haberler

Son Eklenenler

Vizyondakiler

Gelecek Program

TV'dekiler

Sosyal ağlarda takip et!
Korku tünelini facebookta takip edin Korku tünelini twitterda takip edin
Dehset Sokagi
Dehset Sokagi
Ilki 1979 yilinda çekilen, sonrasinda televizyona da uyarlanan Dehset Sokagi’nin yeniden çevrimi bugün gösterimde.

Gerçek bir olaydan yola çikan filmin senaryosu Scott Kosar’a ait. 13 Kasim 1974’te polis Long Island’daki bir evden yardim çagrisi alir. Polis adrese ulastiginda bütün bir ailenin katledilmis oldugunu görür. Bir süre sonra ayni yere yeni bir aile tasinir. Yerlestikten sonra aile, garip olaylar yasar. Ailenin küçük kizi hayali bir arkadas edinir. Evde kâbus gibi görüntüler ve sesler duyulmaktadir. Gisede iyi hasilat yapan film, korku ve gerilim türünden hoslananlarin ilgisini çekebilir.

1974 yilinda Amityville kasabasinda birden (veya zaman içinde, orasini iyi bilmiyoruz) çildirip ana-babasi ve dört kardesini kursunlayan bir zavallinin öyküsünü anlatan ve bizzat kendisi de belli ölçüde sömürü içeren bir kitaptan uyarlanan ayni adli ilk film, bizde "Kusku" adiyla oynamisti. Stuart Rosenberg imzali bu 1979 yapimi film elestirmenlerce sevilmemis, seyirciden ise, belli bir ilgi görmüstü. Ardindan içinde yine Amityville geçen birkaç film daha yapildi: Hepsi birbirinden kötü olmak üzere... Bilmiyorum, Amityville'liler kasabalarinin korku ve dehsetle özdeslesen adini degistirmeyi hiç düsündüler mi?

Yillar sonra ayni hikaye yine karsimizda. Ve ilk filmde oldugu gibi yine bu korkunç 'aile cinayeti' degil, bir süre sonra eve yerlesen bol çocuklu bir baska ailenin benzer bir sürece girmesi ve kocanin tüm aileyi yok etme egilimleri anlatiliyor.. Böylece karsimiza temelde bir 'lanetli ev' öyküsü geliyor. Sinemanin sayisiz kez isledigi temel izleklerden ve korku edebiyatinin degismez mekanlarindan biri...

Film makul ölçüde sürükleyici. Oyuncular iyi seçilmis, hele çocuklar çok iyi yönetilmis. Özel efektler asiri, ama ustalikla gerçeklestirilmis. Yine de sonuç olarak kalan bir 'ben bunu gördüm' duygusu oluyor. Örnekse ayni tema üzerinde geçen aylarda gördügümüz "Iskelet Anahtar" çok daha özgün degil miydi?

Ama yinede gerçek bir hikaye olmasi dikkat çekebilir..