•  
  •  
  •  
  •    
  •   
  •  
  •  

Haberler

Son Eklenenler

Vizyondakiler

Gelecek Program

TV'dekiler

Sosyal ağlarda takip et!
Korku tünelini facebookta takip edin Korku tünelini twitterda takip edin
Doom 3
Doom 3
PC oyunlarinda devrim niteliginde olan Doom serisinin son temsilcisi olan Doom3 oyuncularla bulustu.Tabi ki oyuncularin uzun bir süredir bekledigi oyun, gelistirilen ses ve grafikleri ile bizim de ofisimizin konuguydu.

Id software 93’te Doom’u çikarmasi gerçekten oyun tarihi açisindan çok önemli bir yere sahipti. Türünün temsilcisi olan Doom o zaman birçok oyuncu için inanilmaz bir oyundu. Ilkleri ile kendinden sonraki birçok oyuna öncülük etmisti. Fps’nin atasi olarak kabul ettigimiz bu oyun adini altin harflerle oyun tarihine kazimisti. Aradan geçen süre içerisinde gelistirilen oyun, piksel grafiklerinin çok daha ötesine geçerek tekrar bilgisayarlarimiza konuk oldu. Özellikle id software’in oyunculara birçok vaadde bulunmasi oyunun diger FPS lere göre çok daha ilgi görmesine yol açmisti. Korkutüneli.com olarak biz de, id software in beklenen oyununu incelemeye aldik. Bakalim, gerçekten de oyun tarihinde yeniden devrim yaratabilecek bir oyunla karsi karsiya miyiz.

Oyunun arabirimi gerçekten kullanisli ve sade tasarlanmis. Gerek oyun içinde, gerek menülerde kontrol açisindan kullanisli bir yapi hakim. Açilis ekrani ve kisa bir videonun ardindan menüye geçiyoruz. Son zamanlarda görmeye alistigimiz, gereksiz bir sürü opsiyon barindiran bir menü ile karsilasmamiz çok güzel olmus. Burada ses, video üzerinde gerekli ayarlari yaptiktan sonra yükleme ekrani ile oyuna giriyoruz.

Mars gezegeninde bir uzay üssünde siradan bir asker olarak maceramiz basliyor. Oyuna basladiginizda ilk olarak grafiklerin güzelligine gözleriniz takilacaktir. Hatta ben bir ara senaryoyu birakip etrafi incelemeyle kafayi bozmustum. Kaplamalardaki kalite ve modellemelerdeki ayrinti gerçekten daha önceki hiçbir oyunda görmedigimiz kadar ileri düzeyde. Karakterlerin yüzlerindeki ifadelerden o anki durumlarini çok iyi bir sekilde görebiliyorsunuz. Diger oyunlarda görmeye alistigimiz keskin hatlar, bu oyunda gerçekten çok aza indirilmis. Gölgeler ise tarif edilemeyecek kadar güzel. Hatta grafik konusunda oyunun en basarili kisminin gölgeler oldugunu düsünüyorum. Özellikle gerçek zamanli olarak yer degistiren bir isik kaynagina göre gölgelerin yer degistirmesi çok etkileyici olmus. Grafik ayarlari yaparken detay seviyesini ve diger özellikleri kismazsaniz, oyunun bu konuda ne kadar basarili oldugunu açikça görebilirsiniz. Mekan tasarimlarinda da çok basarili olan grafik motoru, oyunun açik alanlarda geçmemesi yüzünden bu konuda kendini fazla gösteremiyor. Buna ragmen oyunun grafik motoru, karanlik mekan tasarimlari ile dikkat çekiyor. Fakat bu güzelliklerin bilgisayarinizin gücüyle orantili oldugunu söylemek gerekiyor. Özellikle yeni nesil bir ekran kartina ve en 512 MB bir bellege sahip olmaniz, oyunu iyi bir sekilde oynamaniz için sart.

Sesler de grafikler kadar olmasa da oldukça basarili. Yaratiklarin çikardigi sesler ve mekanlardaki ugultular insani oldukça tedirgin edebiliyor. Bu noktada dikkatli oyuncularin gözünden kaçmayacak bir ayrinti mevcut. Oyun içindeki ayak sesleri ve ugultular bir yerden sonra belirli periyotlarla tekrar ediyor. Bu da ses konusunda oyunun en büyük eksisi olarak karsimiza çikiyor. Atmosfer için yapilan böyle bir özeligin periyodik olarak tekrarlanmamasi daha iyi olurdu. Fakat bunu bilmeniz bile korkmanizi engelleyecek bir durum degil. Çünkü Doom3’ün o kadar karanlik ve basik bir atmosferi var ki, ister istemez gerilimi yasiyorsunuz. Sürekli kapali alanlarda senaryonun ilerlemesi, bir yerden sonra insani çok fazla bunaltabiliyor. Doom korku ögesini oyunculara orijinal yollarla aktarmiyor. Yaratiklarin bir anda karsinizda belirmesi, bir anda isiklarin sönmesi gibi klasik yöntemlerle sizi korkutmayi amaçliyor. Bu konuda da oldukça basarili bir oyun.

Mars’a indikten sonra yapmaniz gerekenler ekranin kösesinde beliren ileti ile size aktariliyor. PDA adi verilen küçük cep bilgisayariniz ile çesitli bilgiler elde edebiliyorsunuz. Çevredeki PDA ve diskler ile oyun içindeki kilitli kasalarin sifrelerini ya da senaryo ile ilgili olan ayrintilara erisebiliyorsunuz. Kayip bir bilim adamini bulmaniz için görevlendirildikten sonra maceramiz basliyor. Açilmamasi gereken bir kapiyi açan bu bilim adami, birçok seytani gücün Marsa gelmesine yol açiyor. Bu noktadan sonra zombilerle ve diger yaratiklar ile bogusmaya basliyoruz.

Oyun ilerledikçe küçük videolar ile karsiniza farkli yaratiklarin çikmasi oldukça gerilimli saatler geçirmenize yol açabilir. Baslarda oldukça kolay olan oyun, yaratiklarin sayilarinin ve çesitliliginin artmasi ile daha fazla zorlasiyor. Iste bu anda kasalarda kilitli olarak bulunan cephane ve saglik çantalarina daha fazla ihtiyaç duymaya baslayabilirsiniz. Bunun için de diger askerlerin bilgilerine erismeniz gerekiyor. Bunlar bazen ses kaydi olarak bazen de yazili bir sekilde, size kilitli dolaplari açmaniz konusunda yol gösterecektir.

Birçok güzelligi barindiran bu kadar basarili bir oyunun da birçok eksisi var elbet. Öncelikle oyunun sürekli kendini tekrar etmesi bir noktadan sonra sizi sikabilir. Doom3 her ne kadar basarili grafiklere ve seslere sahip olsa da, kendi türüne hiçbir yenilik getirmiyor. Anahtari bul, kapiyi aç, yaratiklari öldür; gibi basit bir mantik üzerinde hazirlanmis bir oyun olmaktan öteye geçemiyor. Bunlarin yaninda oyun içindeki muhtesem olarak tanimladigim atmosfer de herkese hitap eden türden degil. Çünkü oyunun korku ögesi ile birlikte, insani bunaltan garip bir yapisi var. Bir yerden sonra bazi oyuncularin oynamak istemeyecekleri bir oyun Doom 3. Bütün bunlarla birlikte, oyunun çikmadan önce ve çiktiktan sonra yogun bir sekilde Half Life 2 ile kiyaslanmasi gibi bir durum vardi. Su kadarini net olarak söyleyebilirim ki, Half life 2 gerçekten Doom 3 e göre çok daha iyi bir oyun. Tabi ki Doom3 kötü bir oyun degil. Ama Half Life 2 ile kiyaslanmasinin da çok dogru olmayacagi görüsündeyim. Iki oyunu da oynayan oyuncular ikisi arasindaki farki açik bir sekilde görebilirler. Incelemeyi Half Life 2 çikmadan yapsaydim grafik ve ses konusunda Doom 3 için en iyi diyebilirdim. Bütün eksilerine ragmen Doom 3 her oyun severin mutlaka bir göz atmasi gereken bir oyun. Özellikle korku konusunda hiçbir süpheniz olmasin.Doom sizi gereginden fazla korkutacaktir. Hatta çok fazla bunalip bir daha oynamamaniza bile sebep olabilecektir.

İlgili Görseller