•  
  •  
  •  
  •    
  •   
  •  
  •  

Haberler

Son Eklenenler

Vizyondakiler

Gelecek Program

TV'dekiler

Sosyal ağlarda takip et!
Korku tünelini facebookta takip edin Korku tünelini twitterda takip edin
Düs Kapani
Düs Kapani
Stephen King'in romanindan usta yönetmen Lawrence Kasdan'in beyazperdeye aktardigi "Düs Kapani", modern toplumda sorunlu bireylerin dostluk ve sadakat konusundaki endiselerini anlatan bir korku-gerilim filmi. biraz da hüzün ve mizah var...

Korkusu olmayan insan var midir acaba? yeni dünyanin sundugu tüm firsatlar elimizin altinda; ama hâlâ kâbuslarimiz eksik olmuyor. Kimi zaman "korku" kilifina bürünerek bir karabasan gibi çöküyor üzerimize. Kimi zaman da çaresizlikleri ve yalnizliklari pesine takiyor, tepetaklak ediyor dünyamizi. Peki çare nedir? Isyani bastirmak, kaosun önüne geçmek ve korkulari kontrol altina alabilmek... Ya da Jonesy, Henry, Pete ve Beaver'in bir araya gelip yaptigi gibi kâbuslarinizi önceden haber verecek bir "düs kapani" kurmaktan geçiyor.

20 yil önce küçük bir kasabada yasayan dört kafadar çocuk, dördü de cesur... Dudist gibi ‘garip’ isimli bir çocugu, ‘abi’lerinden dayak yemekten kurtardiklarinda, hiç beklenmedik besinci bir arkadas daha kazanirlar. Dudist, kendisini kurtaran bu dört iyi arkadasa, istedikleri zaman kullanmak üzere esrarengiz güçler armagan eder. 20 yil sonra, bu dört adam, ayri ayri hayatlar sürmektedir. Hepsinin bir sorunu vardir. Ellerindeki güçler ise birer armagan olmaktan çikip, yük halini almistir. Benzersiz güçlere sahip olan bu dört insan, bu güçleri dogru dürüst kullanamadiklari için siradan insanlar durumuna düsmüslerdir. Henry (Thomas Jane) intiharin esigindeki bir psikiyatr, Jonesy (Damian Lewis) trafik kazasi geçirdikten sonra hayata bakis açisi degisen bir akademisyen, Beaver (Jason Lee), karisindan ayrildiktan sonra yasama sevincini kaybetmis bir marangoz, Pete (Timothy Olyphant) ise alkol bagimlisi bir otomobil saticisidir. Dudist ve bu dört arkadasi bir arada tutan sembolik bir bag vardir: Düs Kapani... Kuzey ormanlarindaki dag evinde asili duran bu kapan, yasanabilecek kâbuslari önceden haber verecek ve bu dört arkadasi devamli bir arada tutacaktir. Geleneksel geyik avi için dag evinde yilda bir kere toplanan dört arkadas, biraz eglenmeyi, yasamak için biraz da güç toplamayi amaçlamaktadir. Ama olaylar istedikleri gibi gelismez. Üzerlerine bir karabulut çökmüstür. Önce tasidigi hastaligin farkinda olmayan bir avci gelir eve. Onu, bir tipi ve firtina takip eder. Bu firtina, içinde çok daha kötü güçler barindirmaktadir. Dünya disi bu güçler evdekilerin bir kismini etkisi altina alacak, sonuna kadar dayanabilenlere de unuttuklari güçlerini birlestirme imkani kazandiracaktir.

"Düs Kapani / Dreamcatcher" adli film, korku romanlari ustasi Stephen King'in bir eserinden sinemaya uyarlanmis. Iki Oscar'li William Goldman'in kaleminden çikan senaryoyu, yönetmen ve yapimci Lawrence Kasdan beyazperdeye aktarmis. Romanlarindan sinemaya uyarlanan filmler hakkinda pek konusmayi sevmeyen King, "Düs Kapani" için "Kitaplarimdan esinlenerek yapilan korku"gerilim tarzi filmler arasinda son 15 yilin en basarili yapiti."diyor. Düs Kapani, izleyicinin duygularini harekete geçiren, en derinde bastirilan korkulari ortaya çikarmaya yönelik, metaforlarla (çagrisim) dolu bir film. Komedi, heyecan ve korku ögelerini iyi kullanan yönetmen, özellikle efektler ve animasyonlarla dolu filmde, karakterler üzerinden çözümlemelere gidiyor. Filmin, iki bölüm halinde ele alindigini düsünürsek, ilk bölüm; korku sahnelerinin agirlikli oldugu, özellikle korku filmi izlemeyi seven sinemaseverleri tatmin edecek sahnelerle dolu. Ikinci bölümde ise dünyayi uzayli yaratiklardan kurtarmaya çalisan bildik "ortadan kaldirma" sahneleri var. Bu bölümde ünlü aktör Morgan Freeman ortaya çikiyor. Albay Abraham Curtis rolündeki oyuncu, Mavi Birim olarak bilinen çok gizli bir askeri gücün kumandanidir. Birimin amaci; tüm dünya disi istilacilari ve bulastiklari seyi yok etmektir. Freeman, 25 yil saplantili bir sekilde, uzayli yaratiklarin pesinde kosmaktan yorulan kaçik bir komutani canlandirirken oldukça iyi bir performans ortaya koyuyor. Yönetmen Kasdan, "Bu filmin en güzel yanlarindan biri, kahkahalar attiginiz bir anda, heyecanlanabiliyor, ayni zamanda korkuyor ya da üzülüyorsunuz." diyor.

"Düs Kapani"; korku, gerilim ve bilimkurguya merakli olan sinemaseverler için kaçirilmayacak türden bir film.