•  
  •  
  •  
  •    
  •   
  •  
  •  

Haberler

Son Eklenenler

Vizyondakiler

Gelecek Program

TV'dekiler

Sosyal ağlarda takip et!
Korku tünelini facebookta takip edin Korku tünelini twitterda takip edin
Gerçek hayattan filme - En korkunç uyarlamalar
Gerçek hayattan filme - En korkunç uyarlamalar
Korku filmlerinin en ürkütücü olanlari genelde gerçek bir hikaye üzerine çekilenlerdir. Kurgulanmis hikayelerin asla gerçek olmayacagini bilir ve kendimizi bu sekilde telkin edebiliriz. Ancak temeli gerçek bir hikayeye dayanan bir filmde bunu yapmak çok daha zor olur. 
Teksas Katliami
Filmin orjinali 1974'te çekildi yeniden yapimi ise 2003'te. Ilk filmde bir grup genç, büyükbabalarinin mezarini ziyaret etmeye giderken araçlarina, biçagini kullanmaktan çekinmeyen bir otostopçu alirlar. Daha sonra da bir yamyam ailesi ile karsilasirlar. Gençler teker teker öldürülürler ve geriye sadece bir kisi kalir. Eli testereli deri surattan kaçmaya çalisir.

Birkaç detay sonra çekilen filmde degistirilmistir. Arabaya alinan otostopçu kadindir ve kendini aracin içerisinde vurarak öldürür. Gençlerin yolculuk amaçlari da bir mezar ziyareti degil, bir Lynyrd Skynrd konseridir.

Hikaye ise Wisconsin katili Ed Gein hakkindadir. Katil annesinin benzeri iki kadini öldürmüs ve birkaç tane de mezar soyup cesetlerin derisini yüzerek kendine bir elbise yapmisti. 1957'de tutuklanmis ve hayatinin geri kalanini hapishanede geçirmisti.

The Girl Next Door
Jack Ketchum'un ayni isimli romaninin sinema uyarlamasi 2007'de çekilmisti. 16 yasindaki Megan ve 10 yasindaki kiz kardesi öksüz kaldiktan sonra, dul Ruth Chandler'in yanina tasinirlar. Ruth'un 3 oglu vardir ve Ruth evde çocuklarin içki içip uygunsuz konusma yapmalarina müsade etmektedir. Bir gün 3 kardes Megan'i gidiklayip ona sarkintilik yaparken genç kiz bir firsatini bulup içlerinde birine vurur ve kaçar. Ruth oglanlarin tarafini tutar ve Megan yerine kardesini cezalandirir. Megan bu sirada eve döner ve olaya taniklik eder. Çaresizlik içinde polislere olaydan bahsetmeye çalisir ancak Ruth uydurdugu tuhaf, çarpik bir hikaye ile Megan'i susturur. Evde kalan bazi arkadaslari ona yardim etmeye çalisirlar ama çabalari yeterli gelmez ve en sonunda Megan hayatini kaybeder.

Bu tüyler ürpertici hikaye ise Hintli Sylvia Likens'in yasadiklari temel alinarak yazilmistir. Zavalli kiz 1965 yilinda benzer bir durumda iskence görüp öldürülmüstür.

Zodiac
2007 yapimi Zodiac 1970'lerdeki Zodiac Katili tarafindan ilham alinmistir. Biri karikatürist digeri muhabir iki adamin hikayesini anlatir. Adamlar Zodiac'in mektuplari ve gizli mesajlarina öyle saplantili hale gelmislerdi ki bu hayatlarini ele geçirmisti.

Borderland
2007'de çekilen bir diger film olan Borderland de insan kurban eden bir tarikatin lideri olan Adolfo de Jesus Constanzo ile ilgilidir. 1989'da bir üniversiteli gencin hayatini kaybetmesine sebep olaylar zinciri filmde biraz degistirilmistir. Üç genç Meksika'ya yaptiklari yolculukta uyusturucu kaçakçisi bir grup tarafindan kaçirilirlar ve bu grup aslinda insan kurban etmeleri gereken bir tarikat çikar.

Gerçek hayat üzerine kurgulanan diger filmler
Bu kategoriye girebilecek onlarca film var diyebiliriz. Ancak filmdeki olaylarin sekillenisi genelde gerçek hayattakinden biraz daha farkli olur. Bu da filmin yeterince ilgi çekmesi için aslinda gereklidir. Wolf Creek'te ise çok daha farkli bir durum vardi. Filmin senaryosuna Greg McLean'in haya gücü ile baslandi, daha sonra gerçek hayatta yasanan benzer bir olayi ögrenen yazar senaryoyu gerçekte yasananlara uygun hale getirecek sekilde degistirdi.

An American Crime (2007)
An American Haunting (2005)
Audrey Rose (1977)
Dahmer (2002)
Deranged (1974)
From Hell (2001)
Henry: Portrait of a Serial Killer (1986)
Hillside Strangler (2004)
Jaws (1975)
Psycho (1960)
Nightstalker (2002)
Open Waters (2004)
Primeval (2007)
See No Evil: The Moors Murders (2006)
The Amityville Horror (1975 and 2005)
The Entity (1981)
The Exorcism of Emily Rose (2005)
The Haunting in Connecticut (2009)
The Mothman Prophecies (2002)
Wolf Creek (2005)

İlgili Görseller