•  
  •  
  •  
  •    
  •   
  •  
  •  

Haberler

Son Eklenenler

Vizyondakiler

Gelecek Program

TV'dekiler

Sosyal ağlarda takip et!
Korku tünelini facebookta takip edin Korku tünelini twitterda takip edin
Kanli Kontes (Elizabeth Bathory)
Kanli Kontes (Elizabeth Bathory)
Elizabeth Bathory ünlü bir Macar kontesiydi ve söhretli Bathory ailesinden geliyordu.

7 Agustos 1560'da ailesine ait olan ve Macaristan da bulunan Esced Satosu'nda dünyaya geldi. 11 yasindayken evlendi ve dügün hediyesi olarak Chakh-tee-tseh Sato'su verildi. 15 yasindayken ilk çocugunu dünyaya getirdi.

Elizabeth, Hollanda kralinin yegeniydi. Amcasi Transilvanya'da bas yöneticiydi. Ailesi Macaristan için Osmanlilarla mücadele etmisti.

Ömrünün çogunu Chakh-tee-tseh Sato'sunda geçirmisti.
Kontes Elizabeth Bathory'nin bir cadi, vampir (politik sartlarin kurbani) hatta kurt adam oldugu bile iddia edilmisti. Çogu dedikodular ve söylentiler Elizabeth'in hayatiyla ilgiliydi. Iddialara göre Elizabeth kanla banyo yapiyor ve bazen kan içiyordu. Büyük olasilikla seytana tapiyordu. Diger görüslere göre akil sagligi bozuktu ya da sadece sadistti. Yine de nedenleri ne olursa olsun internet siteleri ve kitaplar bizim Kontesi'in hayatiyla ilgili duydugumuz meraki çözümlüyor.

Raymond T. McNally, Boston Üniversitesi'nin eski profesörü, simdi hayatta olmayan, Dracula'yi tarihsel bir açidan arastirmisti. Kitaplarindan birinde, Dracula bir kadindir. Mcnally bir iddiada bulunur; kadinin kana olan tutkusu, onu kuskusuz Bram?in skandal kitabinda Dracula karakteri olarak yer almasini saglamistir. Mcnally'nin kitabi kadinin hayatiyla ilgili bir kaç ilginç detayi da gözler önüne seriyor. Macaristan hükümdarligi gittikçe azalirken, Elizabeth akraba evliliginden meydana gelmis bir çocuktu. Bathory, zengin ve güçlü bir Protestan ailesiydi. Ama kuskusuz melezlesme onlari zorladi. Elizabeth'in amcasi iddialara göre seytana tapiyordu, halasi Klara taninan bir biseksüel ve lezbiyendi hizmetlilerine iskence etmekten hoslaniyordu. Ve Elizabeth'in erkek kardesi Stephan bir ayyasti. Ayrica Macnally, Bathory ailesinin Vlad, Dracula ve Imapler'le de ilgisi oldugu kanitini da ileri sürer.

Suç: Genç kadinlara iskence edip, öldürmek. Yüzlerini ve dudaklarini ignelemek. Onlari karli havada çiplak disarida ayakta tutup, üzerlerine soguk su dökmek. Taze vücutlarindan parçalar isirip, koparmak. (bu yüzden, kurtadam söylentileri çikmistir)

Suç Ortaklari:
Ficzko -usak
Helena Jo -sütanne
Dorothea Szentes (Dorka)
Katarina Beneczky-kadinlari yikayan
Anna Darvulia -yakin bir arkadasi. Elizabeth'in kurbanlarini hizmetçi kizlarin arasindan seçip ona gönderecegine ikna eden kisi. Eger hizmetçi istedikleri özellikleri saglamiyorsa, Elizabeth gözünü daha soysuz olan kizlara çevirir.

Iskenceye Maruz Kalmis Taniklardan Birinin Ifadesi:
Pola: Siringalarla dolu bir kafesin içine zorla atilmasi ve orda derisinin ince seritler halinde sökülmesi.

Kuzeni Kont Thurzo'ya ulasir. Satoya baskin yapar ve Elizabeth'in disindaki herkesi tutuklar.

Cezalar: Saniklar mahkemeye getirilir ve 30-60 civarinda kadin öldürdüklerini itiraf ederler. Gizemli bir kitap bulundugunda, görünüse bakilirsa Elizabeth'in el yazisiyla yazilmis 600 den fazla kurban oldugunu açiklar.

Helena Jo ve Dorothea idam edilir. Halkin önüne çikarilirlar, elleri iple baglanmistir ve kurbanlarina çok fazla aci çektirmis olduklari için canli canli bendenleri yakilir.

Ficzko, genç yasindan ötürü, önce basi kesilip sonra tüm kani çekilinceye kadar bekletilir. Sonra Helena Jo ve Dorothea gibi bedeni yakilir.

Ersi mahkemeden kaçti ve sonrasinda yakalanip, idam edildi. Elizabeth kendi satosunda ve kendi odasinda kilit altina alindi. Sadece hava almasina ve yemek yemesine izin verildi odasinda.Bir süre sonra 54 yasinda öldü.

İlgili Görseller