•  
  •  
  •  
  •    
  •   
  •  
  •  

Haberler

Son Eklenenler

Vizyondakiler

Gelecek Program

TV'dekiler

Sosyal ağlarda takip et!
Korku tünelini facebookta takip edin Korku tünelini twitterda takip edin
Nod'un Kitabi - Bölüm 1
Nod'un Kitabi - Bölüm 1
Vampirler… Her zaman merakimizi cezbeden en esrarengiz yaratiklar olmuslardir. Nerden gelmislerdir? Nasil lanetlenmislerdir? Bu derece lanetlenmek için, sadece kandan tat alabildikleri karanlik bir dünyaya hapsolmak için, bu kadar kötü bir yasam için ne yapmis olmalilar? Bütün cevaplar bu yasak kitapta...

Nod’un Kitabi, White Wolf oyun stüdyolarinin World of Darkness evreninde geçen oyunlarina kaynak olmak üzere yazilmis bir el kitabidir. Bu kitap vampirlerin tarihini çok genis bir perspektifte kurgulamistir. Bu kitap WoD’da geçen oyunlar için bir kaynak niteligindedir. Amaci oyunlarin tek bir temel üzerine kurulmasini saglamak ve her oyunun farkli bir vampir geçmisi kurgulayarak karmasa yaratmasini önlemektir.

Daha uzatmadan Vampirler ve tarihleri hakkinda yazilan bu ilgi çekici kitabin sizin için çevirdigimiz bölümlerine geçelim…
Ilk bölümde Nod'un Kitabini yeniden derlemeye çalisan vampirin çalismalari hakkindaki giris yazisini yayinliyoruz.

Önsöz:
Sizlere hissettigim çiplak korkuyu anlatamam, bunlari ilk ve son kez yaziyorum. Belki onlari reddedecegim. Belki asla basilmayacaklar. Gene de bunlari rapor etmek dogamda var. Bu, söyledikleri gibi, kanimda var.

Benim atam ve onun atasi bu görkemli isi devam ettirdi. Gerçekten, dogamiz bu görevle sekil aldi; bilgi arayisimizi durduramayiz. Biz Mnemosyne’deniz - ani arayicilarindan. Özellikle, kitabi bulmamiz emredildi, bütün akrabalarimizin bilgisinin oldugu büyük kitabi. Caine’in çocuklari ve torunlari hakkindaki yazilarinin oldugu kitabi. Büyük ihtimalle Nod’un topraklarinda yazilmis ilk kitap olmali bu, cennetin dogusunda, bu gündüz yasadigimiz kabuslari ve cahillikten gerçege olan yolculugumuzda her gece çektigimiz aciyi da kapsar. Yasamadigim her anin tadini çikartiyorum. Ipek eldivenlerin altindaki kirisik eski derinin verdigi hissin tadini çikartiyorum, onlari sayfa sayfa geçiyorum. Soguk ve yumusak isigin altinda Char-le-magne’nin gençken yazdigi, kurumus mürekkebi okuyorum. Çivi yazisiyla yazilmis tabletler neredeyse kirilip dökülmek üzere, kibar ve sessiz dehseti hissediyorum onlari okurken.

Sanirim içimi acitan, bundan ve ölümsüzlükten daha fazlasi, görevim olabilir. Bu arayis. Bütün dünyayi gezdim, belkide bütün kardeslerimden daha çok. Ebedi görevim beni nereye götürürse götürsün, asla korkmam. Yapimin küçük ve vücudumun zayifligina ragmen, kalbim güçlü ve ‘kanim’ daha da güçlü. Babamizin ögretilerinin parçalarinin oldugu ücra, karanlik yerlere gitmekten korkmam. New York’un vahsiliginde kayboldum, Kingston’in valisiyle çay içtim, Johannesburg’de ömürlük düsmanlar edindim, Kahire’deki en iyi kazicilari kiraladim, Casablanca’dan geçmek için savastim, Toledo’da eski çelik ve dev yapitlari kesfettim, Dover’in beyaz uçurumlarini kazdim, Dublin’de ölümcül bir kavgadan zor kurtuldum, Brest’te beni izleyenlerden saklandim, Cologne’deki bir manastirdan eski büyük kitaplari çaldim. Berlin’deki yangindan ondört gizli belge kaçirdim, Viyena’da en iyi kahveyi içtim ve en büyük Avusturya’li bilginle konustum, Prag Üniversitesinin altindaki gizli tünellerdeki yasli bir adamdan eski sümerce ögrendim, Oslo’daki en soguk kisa dayandim. Ancak bunlarin hiçbirini kendi zekamla ve aklimla basarmadim...

Bize öngörüsüyle, saklanmanin gizli yöntemlerini gösterdigi, görüs alaninin ötesini görmeyi ve sürekli kullandigimiz yönetme yetenegini kazandirdigi için kurucumuza tesekkür etmeden neredeyse bir gece bile geçirmedim ve savasçi arkadasim Karsh’a bana karanlikta görmenin ve dogada uyumanin gizli yönlerini gösterdigi için uzun süre dua ettim. Bunlara ragmen kurucumuzun bizi baska ne gibi yeteneklerle donattigini merak ediyorum.

Benim atam ve onun atasi korkunç bir lanetin etkisindeydi. Bir tür delilik, ilk baslarda karanlik ve sessiz ama sonradan korkunç bir iletisim ve tutarli düsünme kaybina neden olan bir lanet. Beni de etkileyecek mi? Tremere dostum bana soyumu yöneten yanmanin bizi bu tip bir delilige sürükleyebilecegini yazdi. Dogru olmali, daha fazla bilgi için içimde yanan atesi söndüremiyorum, bu uykuya ya da kana karsi koymaya çalismak gibi.

Belkide en çok korktugum seyi, çeviriyi basmaya gitmeyi de beni bu kadar acele ettiren bu delilik. Baskiya giderek Raphael’in ‘hassas gizliligini’ bozmak gibi bir niyetimin olmadigini bil. Benim amacim 10’a yakin kitap halinde bunlari basmak, yalniz hiçbiri Seth’in ogullari ve kizlarindan birinin eline geçmemeli.(Babamizin bize “Gölgelerin Günlügü”nde emrettigi gibi)

Yine de bunu simdi yayimlamaliyim. Bu simdiye kadar derlenmis “Nod’un Kitabi”nin bölümlerinin en genis içeriklisi. Baska çevirilerde, hatta Critias’in “Caine’in Orjinal Kitabi”ndan bile daha tamamlanmis. Bunlara ragmen bunun orjinal yazi olmamasindan dolayi utaniyorum. Ona yakin bile degil. Eski binalar yanarken dumanlar arasinda kaybolan tam metinleri gördüm. Eksiksiz kitaplar gördüm, Antediluvian mezarlarinda, bir dokunusumla toza dönüstüler.

Amazon ormanlarinin içinde kayip altin sehirin altindaki yeralti mezarlarinda 13 vampir klani hakkinda 13 tas parça üzerinde yazilar oldugu söylenir, ama onlara kaçmak zorunda kaldigimdan sadece bir anligina bakabilmistim. Bu yüzden sadece yapbozun bir parçasindan dolayi böbürlenebilirim, bugüne kadar derlenmis en büyük bölüm, gerçekten, ama genede bütünün sadece bir parçasi…

Devam Edecek...