•  
  •  
  •  
  •    
  •   
  •  
  •  

Haberler

Son Eklenenler

Vizyondakiler

Gelecek Program

TV'dekiler

Sosyal ağlarda takip et!
Korku tünelini facebookta takip edin Korku tünelini twitterda takip edin
Özel Dosya: True Blood - Bölüm II
Özel Dosya: True Blood - Bölüm II
Vampirlerin kitap, sinema filmi ve televizyon dizilerinde boy göstermeleri yeni degil; edebiyat alanindaki varliklari 18. yüzyila kadar uzaniyor. Bu sebeple, vampirler hakkinda yeni birseyler söyleyebilmek o kadar da kolay degil. Ama, Charlaine Harris "Sookie Stackhouse Serisi" ile bunu basariyor. Gerçek kan isimli, kan yerine geçen içecegin kesfi sayesinde, vampirlerin insan kanina ihtiyacinin ortadan kalkmasi ve dünyaya varliklarini açiklamalari; serinin vampir kitaplari yigini arasindan siyrilmasini sagliyor.
Seride Sookie'nin maceralarinin arka fonunu vampirlerle insanlarin birlikte yasama çabalari olusturuyor. Vampirler, öldükten sonra mezardan çikan insalar olduklarini reddedip, günese alerji ve anormal bir beslenme ihtiyacina sebep olan bir hastaliga sahip olduklarini iddia ederek, yasadiklari ülkelerde insanlarla esit haklar talep ediyorlar. Çesitli ülke ve din kuruluslarinin bu taleplere yaklasimlari farkli oluyor. Islami yönetimler vampirlere iskence edilmesini ve öldürülmelerini desteklerken; Fransa, Italya, Almanya gibi çogu Avrupa ülkesi varliklarini kabul etmekle birlikte, yurttaslik hakki vermiyor. Isviçre, Amerika, Ingiltere, Kanada gibi en ilimli ülkelerde bile, evlenme gibi kisisel haklara sahip olamiyorlar. Bu süreci izlemekle yetinen kurtadam ve sekil degistirici gibi diger dogaüstü yaratiklar henüz varliklarini açiklamamakta kararlilar.

Seride vampirler oldukça organize ve politik ilgili olarak resmediliyor. Özellikle Amerika'daki vampirlerin organizasyonlarini birinci kitaptan itibaren ögrenmeye basliyoruz. Tüm eyaletler bir vampir kral ya da kraliçe tarafindan yönetilmekte ve bölgelere ayrilmaktadir. Her bir bölgenin de bir serif sorumlusu bulunmaktadir. Gerçek kan sayesinde, insan kanina olan zorunlu ihtiyaçlari kalksa da, vampirlerin çogu hala insan kanini tercih etmektedirler ama politik amaçlarina zarar vermemek için bu konuda gizlilik hakimdir.

Seride vampirler ve diger dogaüstü yaratiklarla ilgili pek çok orjinal fikir olmasina karsin ana tema genelde Sookie'nin ask hayati. Sookie vampirden kurtadama, kurtadamdan panteradama sürüklenirken kitaplar bir miktar kalite düsüsü yasiyorlar. Belirli noktalarda vampirli Harlequin serisi okudugunuzu düsünebilirsiniz. Yine de belirli bir heyecan düzeyini sürekli tutturuyor ve kimsenin biraz vampir pornosuna itirazi yoktur, degil mi :)

İlgili Görseller