•  
  •  
  •  
  •    
  •   
  •  
  •  

Haberler

Son Eklenenler

Vizyondakiler

Gelecek Program

TV'dekiler

Sosyal ağlarda takip et!
Korku tünelini facebookta takip edin Korku tünelini twitterda takip edin
Paranormal Olaylar - I
Paranormal Olaylar - I

Hepimiz az çok kendi kendine açilip kapanan kapilar, isiklar, kitaplar, havada uçusan esyalar, fisi takili degilken bile çalisan elektrikli esyalar hakkinda birseyler duymusuzdur. Bütün bunlara ne/neler sebep olabilir?

Hepimizin bildigi gibi, korkunun en büyük kaynagi bilinmezliktir. Bilinmezligi saglayan en önemli ve büyük temalardan biri ise; az-çok mistizme dayali olan, bir türlü açiklanamayan olaylardir. Hayat bu tür açiklanamayan olaylarla doludur. Simdi gelin hep birlikte bu olaylari, incelendigi bilim dallarini, parapsikoloji ve paranormal olaylarin, insanlarin iletisim araçlari ve ürünlerine nasil yansidigini, kisacasi hayatimizi nasil etkiledigini inceleyelim...

Parapsikoloji; paranormal(normal olmayan) olaylari, insanlarin dayali olarak, zihinsel kavramlarla ve süreçlerle açiklamaya çalisan bilim dalidir.
Parapsikoloji; paranormal(normal olmayan) olaylari, insanlarin dayali olarak, zihinsel kavramlarla ve süreçlerle açiklamaya çalisan bilim dalidir.

Aslinda her ne kadar bilim dalidir desek ve mistizmi küçümsemeyen psikologlarca bilim sayilmasina karsin, parapsikolojinin bilim olup olmadigi tartisilmaktadir. Çünkü hepimizin bildigi üzere, bilim somut ve mantik çerçevesinde neredeyse kesin olan kanitlari ve olaylari inceler, onlara dayanir. Kisacasi bilim kesinliktir. Ama parapsikolojide gerçekligi kesin olarak ispatlanamayan fenomenler mevzubahis oldugundan dolayi, günümüzde bilim-bilim degil tartismalari sürmektedir.

Parapsikoloji terimi, eski Yunanca'da "ötesinde" anlamina gelen "para" ile "ruhbilim" anlamina gelen "psikoloji" nin birlesmesinden olusmustur.

Parapsikolojinin konulari sunlardir: telekinezi(düsünce gücüyle etki yapma), telepati(düsünceler ile baglanti kurma) ve medyumluk. Bu üç ögenin konulari parapsikolojinin temellerini olusturur.

Parapsikolojinin öncüsü A.B.D.'li biyoloji doktoru ve bitkibilimci olan Prof. J. B. Rhine'dir.
Rhine, çalismalari sonucunda bazi kisilerin bedensel duyulari kullanmadan dis dünyadan ya da diger insanlarin zihinlerinden bilgi edinebileceklerini gözlemlemisti. Bunu duyu-disi algilama ya da duyu-disi idrak diye isimlendirdi. Daha sonraki çalismalarla bazi terimsel degisiklikler oldu ve bugünkü adini aldi.

Bütün bu akademik terimler ve açiklamalarin ardindan, gündelik hayatta bizi ilgilendiren kisma girelim: Paranormal olaylar:

Daha önce de belirttigimiz gibi paranormal olaylar; açiklanamayan garip olaylardir. Genellikle insan beyninin farkedilmeyen gücü yüzünden birçok insan, kendi "beyninin gücü" yüzünden aklini kaçirmakta, ruh sagligini kaybetmekte ve çesitli sorunlar yasamaktadir. Örnek vermek gerekirse; hayaletlerden korkan bir kadinin, gece evde tek basinayken duydugu korku yüzünden, beyninin "farkedemedigi güçlü kismi" harekete geçerek gece lambasinin devrilmesini, kitap sayfalarinin açilmasini bazi cisimlerin havalanmasini saglamaktadir. Gücünün farkinda olmayan kadin ise bunu hayalet olarak degerlendirmekte ve haliyle korkmaktadir. Tabii bu oldukça uç bir örnek... Günümüzde yetenekli insanlarin fazlaligi bilinmektedir ama çogu az seviyede güce sahiptir. Dolayisiyla gücünün bu kadar ürkütücü sonuçlari olmamaktadir.

Özellikle bu yüzyilin ortalarinda, dönemin en büyük iki devleti sayilan Amerika ve Rusya'da parapsikoloji ve telekinezi ile ilgili çalismalar yapilmistir. Hatta C.I.A'in çalismalarinin hala sürdügü söylenmektedir.

Paranormal çalismalar, yetenegi oldugu tespit edilen insanlarla çesitli deneyler vasitasiyla yapilmistir.
Çesitli kaynaklardan elde ettigimiz bilgilere göre Rusya?daki çalismalara örnek olarak sunu gösterebiliriz: Gözleri bagli olan bir kadindan, önüne koyduklari su dolu akvaryuma bir adet yumurta kirarak, yumurtanin sarisini beyazindan ayirmasi ve tekrar birlestirmesi istenmistir. Kadin da istenileni yapmistir. Ve kafasinin çesitli yerlerine yapistirdiklari ölçüm cihazlariyla, kadinin gücü, hangi islem sirasinda beyninin hangi kisimlarini kullandigi tespit edilmistir.

Özellikle o dönemlerde silahüstü güçler yardimiyla savasi kazanma fikri, yapilan bu çalismalarla açikça beyan edilmisti. Hatta buna örnek olarak, Red Alert adli Amerika-Rusya savasini konu alan ve modern zamani anlatan bilgisayar oyununu gösterebiliriz. Oyunda Ruslar adina çalisan Yuri adli karakter, beyin dalgalarini kullanarak, düsman askerlerini birbirine düsürmektedir.

Gerçek hayatta yapilan çalismalar, açiklamalar ve birçok insanin kafasinda soru isareti yaratan paranormal olaylardan bazilarina dosyamizin ikinci bölümünde deginecegiz.

İlgili Görseller