•  
  •  
  •  
  •    
  •   
  •  
  •  

Haberler

Son Eklenenler

Vizyondakiler

Gelecek Program

TV'dekiler

Sosyal ağlarda takip et!
Korku tünelini facebookta takip edin Korku tünelini twitterda takip edin
The Wicker Man - Lanetli Ada
The Wicker Man - Lanetli Ada
Bu kez izleyenlerin bir türlü ortak bir fikre varamadigi The Wicker Man (Lanetli Ada) filmiyle karisinizdayim efendim. Evet bir ortak kani yok, geneli iyi ya da kötü diyor da yok. birileri nefret ediyor, birileri çok güzel buluyor... Hep ilimli tavrimla bilinmisimdir. Yine öyleyim...

......
......
......


Neyse biz isimize bakalim; daha evvel yani 1973 yilinda çekilmis olan filmin aynisi konu olarak. isim olarak da ayni.. ayni film iste özetle. 73 yapimi filmi izlememisseniz ve film hakkinda hiçbir sey bilmeden izlerseniz eger; konu gayet orijinal gelecektir size. Oyuncu seçimleri gayet güzel olmus. Vermek istedigi duyguyu veriyor bence film. filmin basinda tiplerinden dolayi tiksinmeye basliyorsunuz tiksinmeniz gereken kisilerden. Oyunculuklarin da gayet iyi oldugunu düsünüyorum.

Sirada filmin islenisi var. "Film iyi mi" diye soruldugunda "idare eder" diyebilirim. Halbuki konu ve oyunculuklar iyiyse neden film idare etsin ki? Iste burada sanirim yönetmenin suçu var. Öyle futboldaki teknik direktör gibi "ben mi çikip oynayacam" demeyecek filmin direktörü. Daha önce hiç izlememistim bu adamin bir filmini ve açikçasi elinde böyle iyi malzeme varken nasil bu kadar eksik film yapmis anlamadim. Bakin üzerine basarak söylüyorum: film kesinlikle kötü degil. Sizi havaya sokacak iki üç sahnesi eksik sadece. eger o tarz sahneler çekilmis olsaydi emin olun bu filmin puani çok daha iyi olacakti. Bu bana bir filmin "kötü" degil "eksik" oldugu izlenimini verir. Ben böyle bakarim olaya. Birkaç kendi kendime soru cevapla özet geçeyim:

1) filmi izlerken geriliyor mu insan? (Gerilim filmi olduguna göre)
-> evet; bazi sahnelerde simdi ne olacak, ne çikacak diye söyle bi dogruluyorsunuz koltukta.

2) Sonu tahmin ediliyor mu?
-> filmde buna isaret eden neredeyse hiçbir sey yok. Küçük bir ayrinti var o kadar. Filmin sonu size süpriz olacaktir. Daha önce izlememisseniz, arkadasinizdan duymamissaniz, sonunu tahmin etmeniz hiç de kolay degil.

3) saçmalik var mi?
-> dikkatli izlendiginde her filmde bulundugunu düsünürsek normal. Ancak evet bazi saçma olaylar var. Belki de izleyiciyi yaniltmak için diyebilirsiniz hatta. Bir de çekim ve montaj sikintisi var hafiften.

4) izlemeye deger mi?
-> bence deger...

.....
.....
.....

simdi siz su 3'er satirlik noktali kisimlari merak etmis olabilirsiniz, söyle söyleyeyim:
aslinda bu noktali bölümlerde film hakkinda kötü elestiri yapanlari, bence bu elestiriyi abartanlari elestirmistim ancak sildim. Zira ne kadar yanlis bir elestiri tarzi olsa da insanlarin elestirme haklari oldugunu düsünüyorum. Bu nedenle hiç katilmadigim halde "bok gibi film" diyenleri bile kabul ediyorum. "Kisisel bir görüs" olarak nitelendiriyorum.

imdb'den 3,6 almis film. benden imdb'ye gelsin "bu mudur adetin, bu mudur tören?"... Kimse kusura bakmasin ama elestirirken "bok gibi" diyen arkadaslar bence elestirinin bokunu çikarmislar. ben kötü ya da iyi diyenlerin tarafina geçmesem de sanirim ortadan seçtigim bu nokta, iyi'cilere daha yakin:

Kisisel Puan: 7

Kaynak: http://haydangelen.wordpress.com/the-wicker-man/ 

İlgili Görseller