•  
  •  
  •  
  •    
  •   
  •  
  •  

Haberler

Son Eklenenler

Vizyondakiler

Gelecek Program

TV'dekiler

Sosyal ağlarda takip et!
Korku tünelini facebookta takip edin Korku tünelini twitterda takip edin
Wrong Turn 3 - Korku Kapani 3
Wrong Turn 3 - Korku Kapani 3
Vee iste 3. film...

Öncelikle ben mi yanlis hatirliyorum, yoksa bu adamlar mi cidden 2. filmin nerede bittigini unuttular anlamis degilim. Zira ikinci filmin son sahnesini düsünürsek kitlesel bir ucubelesme bekliyordum 3. filmde. Iste bu nedenledir ki filmden sonra yaptigim yorumda "yeni bir 28 Gün Sonra geliyor galiba" demistim. Ikinci filmden bahsedip de heves kaçirmak istemedigim için açik konusamiyorum, bu da beni kanser ediyor gerçi ama neyse, sipoylir vermemek için yirtiniyorum resmen.

Neyse efendim; yine bos beles muhabbetlerden sonra gelelim asil konumuz olan filme, geyigi sonra da yapariz.

"Oyunculuklar" diye baslayalim; öncelikle bu filmin kadrosu sanki diger filmlere göre daha iyi gibi. Oyuncu geçmislerine baktigimizda her ne kadar büyük filmlerin basrollerinde göremedigimiz oyuncular olsalar da yine de çok önemli yapimlarin içinde yeralmis abi-ablalarimiz var (bi de tas gibi hatun var ki ooofff). Iste bu da bu filmi serinin diger üyelerine göre oyunculuk olarak öne çikariyor. Ancak tabii ki yine her zamanki "Korku Kapani Laneti" var, oyunculuklar yine orta seviyede, bir gün üsenmeyip, iyi-kötü oyunculuk nasil oluyormus açiklayan bir video yapacagim, ha gayret.

Konu; efendim konu bu sefer daha gelismis, eskiden bir grup insana bulasiyordu bu ucubeler, burada ise biraz daha gelistirmisler. Ancak enteresandir ki, bu kez resmen ucubede indirime gitmisler, zira koca filmde en fazla 3 tane ucube var. Buna senaryo kisminda bakalim en iyisi. Konudan da kisaca bahsedeyim de tam olsun, efendim bir grup genç ve bir grup mahkumu baska bir hapishaneye nakil etmekle görevli olan polisin (ve tabii ki nakil olan mahkumlar) bizim meshur ucubelerle olan mücadelesi...

Çekimler; öncelikle sunu belirtmekte fayda var ki, isleri çok zor, zira deneyerek bulunamayacak seyleri perdeye aktarmaya çalisiyorlar; yani bir adami dikine ikiye bölerseniz ne olur? Bilemeyiz bunu zira deneyemeyiz. Hangi organlar kesilir, hangisi kalir, hangisinden kan fiskirir, bu kan fiskirmasi ne kadar uzaga gider? Kafatasini açsaniz bir adamin ne olur? beyin "firt" diye firlar mi, yoksa durusunu muhafaza mi eder? Iste nasil ki canli bir adama bu hareketler yapildiginda neler olur bilemiyorsak, bunlari da kolay kolay yansitamayiz, ayrica montajla bir adami uçurmak kolay da, 8'e bölmek o kadar da kolay olmasa gerek. E Wrong Turn de bu konuda çok zengin ve büyük yatirimlar yapmis bir firma degil, zira birçok ülkede vizyona bile girmiyor 2. filmden sonrasi. Özetliyorum efendim; yüksek basari isteyen çekimler ne yazik ki ekibi biraz zorlamis gibi görünüyor, ancak tabii ki filmi izlerken konuya odaklanirsaniz, fark edemeyebilirsiniz bile (bu da "gülücüge odaklan" der gibi oldu ya neyse).

Ve iste senaryo; film hakkinda farkettigim ve enteresan oldugunu düsündügüm bazi seyler var ki bunlari daha sonra belirtecegim. Efendim öncelikle sunu söyleyeyim, ilk filmde farkedemedigimiz, ikinci filmde hafiften göz kirpan ve üçüncü filmde "e artik farkedelim bi zahmet" durumuna gelen bir sey var ki; bu ucubeler çok zeki. Sanirim insan beyni yedikleri için böyle zeki oluyorlar. Zira neredeyse bir Maykil Sikorfiyild çikaracaklar 3-4 nesin sonra. Yukarida da belirttigim gibi diger bir husus ise bu filmde pek ucube görmedik. Diger filmlere göre sanki ölüm daha fazlaydi ancak bir yandan da söyle düsünüyorum konuyu ucubelerden çekip daha çok insana yönlendirmisler. Fakat ise yaramamis görünüyor ki serinin 3. filmi ilk iki filmin yaninda nal toplamis adeta (imdb'ye göre). Eger insanlarin bu puan düsüklügünü saglamalarindaki sebep; daha az ucube olmasiysa, bence acilen bir sosyolojik ve psikolojik bir deney süreci baslamali. Zira su yasima geldim testere serisini seven zihniyeti anlamadim; bu cani ve sadist ruhun acilen testlere tabi tutulmasi gerektigini düsünüyorum.

Simdi de gelelim sondan bir önceki kisma, az önce bahsettigim enteresan noktalar: - Ilk filmin senaristi 1 kisiydi, ikinci filmin senarist sayisi 2 idi ve serinin 3. filminin kaç senaristi var bilin? eveet 3... Ilk filmin senaristi olan abimiz Alan B. McElroy; ikinci filmde yok, ikinci filmi yazan abilerimiz Turi Meyer ve Al Septien, 3. filmde ise bu 3 abimiz yanyana gelip yazmislar senaryoyu. Ilk filmde ucubelerin ne oldugunu bile anlayamamistik. 2. filmde ise (2. filmle ilgili yazimda da bahsetmistim) ucubelerin evine girmi, yasamlarini hatta dogumlarini bile görmüstük. Yani ucubelerden pek bahsetmeyen Alan abimiz ile onlari göstermeyi seven Turi ve Al abilerimiz yanyana gelip hiç ucubesiz bir film yapmislar. Bu da bana bi garip geldi dogrusu

- Serinin 3 filmini de 3 farkli yönetmen çekmis. Neden böyle olmus anlamadim. Eger yapilan filmi begenmeyen yapimcilar yeni filmde daha büyük basari için yeni yönetmen seçiyorlarsa acilen farketmeleri gerekiyor ki, seri iyice boka sariyor, zira en yüksek puani ilk film almis. Ya ilk yönetmene dönmeleri gerekiyor ya da yönetmen arama kriterlerini degistirmeleri gerekiyor.

- Bu film hangi ülkenin filmi allasen? Ilk film Alman yapimiydi, ikinci film Alman-Amerikan kirmasi, üçüncü film ise sadece Amerika... Peki madem öyle 3. film, yani sadece Amerikan olan film neden ilk önce Almanya'da vizyona girmis? Madem Almanlar bu filmin içinde böylesine güçlü bir yere sahipler, neden film Almanca degil? Neden oyuncular, yönetmen ya da senaristler Alman degil? Neden yapimcilar Alman degil, noluyor lan? Bu konuyla ilgili en kuvvetli tahminim sudur: bilgileri aldigim sitelerde yanlislik var, baska türlüsü olmaz.

Son olarak kisisel fikrimi ve puanimi da vereyim de bitsin bu çile, zira neden bu kadar uzattim ben de bilmiyorum. Seriye baslamissaniz izleyin derim. Çok ahim sahim bir film degil, korku ögesi daha çok igrendirme ve aniden "böö" yapma tarzinda her zaman oldugu gibi yani. Benim sevmedigim korku filmi tarzi yani. Insani germeyen film beni bunaltiyor. Ancak az evvel de söyledigim gibi; hep böyleydi Wrong Turn serisi, sitaylasi bu. imdb'de yerlerde sürünen film benden de öyle büyük puanlar alamayacak ne yazik ki. Zira ben bu filmde seriyi gelistirecek bir sey bulamadim. Belki bi felsefesi mesaji vardir serinin dedim ama 3. filmde öyle bir mesaj yok.

Kisisel Puan: 5

Kaynak: http://haydangelen.wordpress.com/wrongturn3/

İlgili Görseller