•  
  •  
  •  
  •    
  •   
  •  
  •  

Haberler

Son Eklenenler

Vizyondakiler

Gelecek Program

TV'dekiler

Sosyal ağlarda takip et!
Korku tünelini facebookta takip edin Korku tünelini twitterda takip edin
Wrong Turn 4 - Korku Kapani 4
Wrong Turn 4 - Korku Kapani 4
Iste serinin 4. ve benim için en ironik filmi…

Evet, açik açik söylüyorum ki sevmedigim bir serinin bir filmi yüzünden adeta bütün düyayi (abartmiyorum) karsima aldim. IMDB’ymis, sinemalar.com’mus farketmez, sanki “ben tek, siz hepiniz” seklinde maç yapiyoruz.

Serinin açik ara en iyi filmine, serinin en kötü filmi diyen bir kitlenin altindan kalkmam gerekiyor galiba, karda açan kardelen çiçegi gibiyim yemin ediyorum.

Evet israrla söylüyorum, serinin en iyi filmi bu olmus. Çünkü bir hikaye var, salak salak olaylar olmuyor bu bir, ikincisi ise 3 filmdir bagira bagira söyledigim “biraz gerilim be abi, biraz heyecan katin suna, bööö diye korkutma nereye kadar” elestirisine sonunda bi cevap gelmis.

Hemen baslayalim:

Oyunculuk, hiçbir wrong turn filminden kötü degil. yine taninmadik oyuncular, yine vasat bi oyunculuk..

Çekimler; efendim hep söylüyorum; tamam sevmiyorum bu seriyi ama Sezar’in hakki da Sezar’a yani, sonuçta bu bütçeli bir yapima göre çok zor sahneleri var, yani öyle kafa kopartmak bir adami ayni anda 3 parçaya bölmek falan bunlar çocuk oyuncagi degil, tabii ki bazi konularda ilk 3 filmde oldugu gibi biraz sikinti çikmis.

Konu; efendim filmin adi Wrong Turn 4 ve sürüm adi “Bloody Beginnings” yani “Kanli Baslangiçlar”. Eger az biraz kafaniz çalisiyorsa anlarsiniz ki bu film olayin basini anlatiyor bize. Diger 3 film hakkinda yazdiklarimda sürekli söyledigim sey buydu; kim bu ucubeler, anlatsaniza biraz be adam diye. Ve iste anlatmis adamlar. Nasil bu hale geldiklerini ögrenmis olduk iste. Sirf bu nedenle bile bu film serinin diger üyelerine göre 10 kat daha iyidir.

Senaryo; öncelikle senaryoda bazi hatalar var gibi, keske su söyle olsaydi tarzinda konusuyorsunuz izlerken ancak siz milletin lafina bakmayin, öyle çok da saçma bir olay yok yani. Ucubelerin baslangici olarak seçilen konu çok zor bir konu ve bu konuyu öncesinde bu kadar olay anlatilmis bir hikayenin basina kolay kolay koyamazsiniz. Yani adamlar 3 tane film yapmislar, bu filmde söyleyecekleri bir söz bize “iyi de madem o öyle oluyordu, 2. filmdeki su olay nasi oldu” dedirtirse sikinti olur. Bu film Wrong Turn 1 diye çekilseydi, daha kolay ve güzel olacakti, çünkü hiçbir yere bagli kalmak zorunda degillerdi. Iste bu bagimlilik 4. filmin basina bir lanet gibi çökmüs. Halbuki bu kadar vasat seviyede kalmayi zor basaran bi filme göre fazla bile olmus.

Ve Eveet; iste geldik büyük kapismaya;

yahu millet nasil bu film serinin en kötü filmi olabilir ya? Hayir merak ediyorum da serinin 3. filminin ne fazlasi vardi? Bakin açik açik söylüyorum ilk 3 filmde sadece cinayet vardi. Yani bi konu yoktu ortada, bi hikaye islenmiyordu, sadece birileri ölüyordu bu kadar. Ilk 3 filmde gerilim neredeyse sifirdi. Yani adam yolda yürüyor, bi kursun, bi ok, bi balta, hoop öldü. Bu mu sizin korku filmi anlayisiniz? Adam kaçacak, ucube kovalayacak, sen içinden “kaç lan kaç geliyoo” diyeceksin, “oh iyi kurtuldu” dedigin anda hoop arkasindan bi baska ucube gelecek, gerileceksin izlerken yahu, böö diye adam ölüyor, “ay ben çok korktum” bi gidin Allah askina.

Benim gibi düsünen de var, sagolsunlar, kendimi yalniz hissetmiyorum bu konuda ama bazilari var ki beni çileden çikardi. “bu kadar güzel bir seri böyle bir filmi haketmiyordu” tarzinda cümle kuran insanlar var. 3. filmde sadece 2-3 tane ucube görünüyordu, onlar da çok boktan bi sekildeydi, nesi daha iyi bu filmden? Birisi bana ilk 3 filmin konusunu anlatabilir mi? Hikayesini anlatabilir mi? ” Su söyle oldugu için bu böyle” seklinde bir olay yok ki ortada ilk 3 filmde.

SIPOYLIR OLABILIR

1. filmi özetliyorum: 2 araba orman yolunda kaza yapiyor, kaza yapan insanlar kimligi belirsiz ucubeler tarafindan öldürülüyor.

2. filmi özetliyorum: ormanda çekim yapacak olan bir grup insan bir grup ucube tarafindan öldürülüyor.

3. filmi özetliyorum: bir grup mahkum, bir grup ucube tarafindan öldürülüyor.

4. filmde ise bu ucubelerin nasil o hale geldikleri, bu hikayenin nerede basladigi ve ilk kurbanlarinin kimler oldugu anlatiliyor. ayni zamanda bir grup genç bu ucubeler tarafindan öldürülüyor…

görüldügü üzere sadece bu filmin konu ve hikayesi var.

EVET KABUL EDIYORUM…. Filmde sevisme sahnesi var, diger filmlere göre fazla var… Ancak ikinci filmde de vardi, üçüncü filmde de vardi, demek ki bunun sattigini düsündüler ve koydular filme. Sadece sevisme sahnesi var diye bi film serinin en kötü filmi ilan edilmez ki canim…

Filmde karakterlerin verdigi bir kararin, filmin saçma olma sebebi oldugunu düsünen bir grup izleyici var piyasada. kanmayin arkadaslar. sonuçta o filmdeki adam bir karakter. kendi düsünce ve zekasi var, o zekadaki bir adam öyle karar verirmis demek ki. karar yanlis ve salakça olabilir ama bu filmin saçma oldugu anlamina gelmez ki. 8 kere ölüp dirilen bir adam filmi saçma yapar ama salakça bi seçim yapan adam, o filmi saçma yapmaz. Bütün elestirilerde bu var çünkü “ay salak adam orda öyle mi yapilir”… Arkadas o karakterin kafasi o kadar çalisiyormus demek ki, o karari vermis.

Filmi izlemeden önce tesadüfen bir iki yorumda “izledigim en kötü film” ibaresine rastlayinca “zaten wrong turn’den ne bekliyorum ki” dedim. Ancak filmi izlerken (ki bok gibi olacagi ön yargisiyla izledigim halde) hiç de öyle olmadigina karar verdim.

Özetle; eger serinin 3 filmini izlemisseniz, kesin izleyin. Zira hikayedeki boslugu tamamlayan film bu. Evet klasik bir wrong turn filmi, yani iyi degil. Ancak seri içindeki tek anlamli film bu. Seriyi anlamak için 4. film ve bunun yaninda herhangi bir tanesini izlemeniz yeterli. Zira 3 film ayni bokun laciverti durumundalar. Kesinlikle serinin en kötü filmi olduguna katilmiyorum. Aksine serinin tek elle tutulur filmi.

Kisisel Puan: 6,7

Kaynak: http://haydangelen.wordpress.com/wrongturn4/

İlgili Görseller