•  
  •  
  •  
  •    
  •   
  •  
  •  

Haberler

Son Eklenenler

Vizyondakiler

Gelecek Program

TV'dekiler

Sosyal ağlarda takip et!
Korku tünelini facebookta takip edin Korku tünelini twitterda takip edin
Zombilerin istilasi için 5 bilimsel sebep! Bölüm 2
Zombilerin istilasi için 5 bilimsel sebep! Bölüm 2
 
3 - Gerçek Rage Virüsü

Nerde görmüstük?
28 Gün Sonra - 28 Hafta Sonra

Peki bu nedir?
Filmde, insanlari beyinsiz birer ölüm makinesine çeviren sey bir virüstü. Gerçekte ise, beyinde olusabilen bazi problemler ayni seye sebep olabiliyor. Bunlar tabii ki bulasici olmuyorlar. Ancak deli dana hastaligini hatirlarsiniz. Ineklerin omurgasina ve beynine saldiran bu virüs hayvani beyinsiz bir saldiri makinesine dönüstürüyordu!

Ve insanlar böyle bir hayvanin etini yediklerinde ise...

Zombilere nasil sebep olabilir?
Deli dana virüsü insanlara bulastiginda buna Creutzfeldt-Jakob hastaligi diyorlar ve belirtileri sunlar:

- Yürüyüste degisiklik.
- Halüsinasyonlar.
- Kordinasyon problemleri (tökezlemek veya düsmek gibi)
- Kas seyirmeleri ve spazmlari.
- Sürekli artan sayiklama ve akil rahatsizligi problemleri.

Hastaliga oldukça nadir rastlaniyor (tabii ki sandigimiz kadar nadir olmayabilir) ve etkilenenlerin insanlari ölümüne kovaladiklari ile ilgili bir bilgi yok (Henüz!).

Ancak bazi hastaliklarin ve virüslerin Rage virüsüne benzer etkilere sahip olmasi bize sunu kanitliyor: Hergün Deli Dana ya da benzer bir hastlaigin evrim geçirip insanlari zombilere çevirmesi oldukça muhtemel!

Bunun zombi kiyametine dönüsme olasiligi?
Su an beyinsiz bir insanin durduk yere siddet uygulamaya kalkmasi oldukça uzak ve anlamsiz bir olasilik olarak görünebilir ancak bunun tek bir beyin kimyasali (serotonin) ile gerçeklesebilecegini söylesek? Farelerde yapilan deneylerde farelerin kapali kafeslerde birbirlerine delirmisçesine saldirdiklari görülmüstür.

Yani Rage virüsü için ihtiyacimiz olan tek sey deli dana hastaligina ek olarak beynin bir tek kimyasali bünyesine almasini engellemek! Ve dünya 28 Gün Sonra'dakinden farksiz bir yere gelecektir...

Yani belki de adini Süper Deli Dana hastaligi koyacaklari bir hastaligin kan yolu ile bulastigini ve bir hastalikla baska canlilara aktarildigini düsünün. Iste size bir isirikla aktarabileceginiz Rage türü bir virüs...

Tipki filmdeki gibi, tek bir isirikla en kötü zombi türüne dönüsebilirsiniz.

Pesinizden kosabilecek, hizli bir zombi!2 - Nörojenez

Nerde görmüstük?
Dünyanin pekçok yerinde yapilan arastirmalarda...

Peki bu nedir?
Kök hücre arastirmalari ile ilgili birseyler duymussunuzdur mutlaka. Temel olarak kök hücreler ölü hücrelerin yerini alabilecek joker-vari hücreler. Olayi bizim gibi zombilere baglayabilecek taraf ise su: bu hücreler ölü beyin hücrelerini olusturmakta da kullanilabilir.

Konunun nereye gittiginin farkindasiniz degil mi :)

Zombilere nasil sebep olabilir?
Tip sizi beyin hasari disinda pekçok durumda kurtarabilir. Organlarinizi çikartabilir, bunlari makineler ya da baska organlar ile degistirebilirler ancak beyniniz öldügünde artik dönüs yoktur degil mi?

Artik öyle olmak zorunda degil! Beyin travmasi geçirmis hastalarin beyinlerini yeni hücrelerle tekrar eski haline getirmeyi yapabiliyorlar. Hatta bu hastalar tekrar kalkip gezebilecek hale gelebiliyorlar.

simdi bunu ölü bir bedenin çürümesini engelleyerek, belki yapay bir kalp ve beyin ile vücut fonksiyonlarini sürdürecek durumda tutmak ile birlestirin. Çok uzun sürmedigi sürece ölüleri geri getirebilmemiz mümkün olacak!

Bu harika bir haber degil mi? Reanimasyonla (islemin adi bu) ilgilenen laboratuarlarinsa konuyla ilgili birkaç sikintisindan bahsedelim. Beyin ölmeye disaridan içeriye dogru basliyor. Dis katman, korteks, sizi insan yapan kisim. Böylece geriye sadece çok temel hareketleri yapmanizi saglayacak ve temel içgüdüleri koruyacak kisim kaliyor.

Korteks hayatta kalmaniz için gerekli degildir. Sizin yürümeniz, yemek yemeniz için beyin kökünüz yeterlidir. Tavuklarin baslari kesildikten sonra etrafta dolanabilmelerini böyle açiklayabiliyoruz, bu arada basi olmadan en uzun süre hayatta kalma rekoruna sahip tavuk tam 18 ay kafasiz yasamis :)

Yani sonuç olarak, beyin hasari olan bir hastayi alip beyin kökünü, kök hücre yöntemi ile tekrar olusturursaniz, elinizde bilinçsiz bir sekilde ortalikta dolanan bir insan olur. Düsüncesi veya karakteri, olmayan bu insanlarin sahip olduklari tek sey temel içgüdüler ve dürtülerdir.

Iste tam da aradigimiz sey bu degil mi? Gerçek yasayan ölüler bazi laboratuar deneylerinin sonuçlari olarak orada bir yerlerde dolaniyorlar!

Bunun zombi kiyametine dönüsme olasiligi?
Düsünün... Dünyadaki tüm yasalar der ki tüm haklar ve sorumluluklar ölüm ile sona erer. Bedava is gücü olarak kullanmak üzere beyinsiz köleler yapmak için tek gereken yeterli kaynaga ve ihtiyaca sahip birileri!

Birinin bunu denemesi için ne kadar süre geçmesi gerekiyor bilmiyoruz. Ancak yasayanlara insan muamelesi yapmayanlarin ölüleri kullandigini ögrendigimizde, sasirmayacagimiz kesin!1 - Nanobots

Nerde görmüstük?
Michael Crichton'in Av(Prey) isimli romaninda, PS2 oyunu Nano Breaker'da.

Peki bu nedir?
Nanobotlar kendilerini kopyalayan, siz farkinda bile olmadan herhangi birseyi insa edebilen ya da yikabilen mikroskopik robotlardir. Bu teknolojiye günümüzde çok büyük yatirimlar yapiliyor. Bilimadamlari bir noktada nanobotlarin insanligin sonu olacaginin farkindalar ama bunun nasil olacagini merak ettikleri için yaptiklari ise son veremiyorlar :)

Zombilere nasil sebep olabilir?
Bilim küçük silikon bir çipi bir virüse baglayarak, ilk nano-cyborg'u yaratti bile. Bulduklari ilk sey de, cyborglarin bünyelerinde bulundugu canli öldükten aylar sonra bile yasamaya devam ettikleri oldu. Arastirmalarin ilk asamalarinda ile nano teknoloji ile ugrasan bilim adamlarinin bir zombiyi yaratmaya ne kadar yaklastiklarina bakin. Yaptiklari isi (dünyanin sonunu hazirlamak) iyi biliyor olmalilar :)

Arastirmalara göre, bir on yil içerisinde beyninize girip hasarli nöron baglantilarini yeniden kurabilecek nanobotlar yapilabilecek. Evet, nanobotlar zihninizdeki kopuk baglari birlestirirken ne ters gidebilir ki?

Bunun zombi kiyametine dönüsme olasiligi?
Birgün beyninizde nanobotlar olacagini garanti edebiliriz. Bunlarin siz öldükten sonra da çalismaya devam edecektir. Yani beyninizdeki çürüyen hücrelerin yerini alip sizin kaslarinizi ve eklemlerinizi kontrol edebilirler ve bunu tüm vücudunuz çürüyene dek yapabilirler.

Nanobotlar kendilerini çogaltabilecek sekilde programlanacaklardir ve vücudun sahibinin ölümü onun da ölümü olacak demektir. Kendi varliklarini sürdürebilmek için kendini yeni bir bedene aktarmak isteyecektir. Bu yüzden nanobot zombisi saglikli bir kurban bulup isirmak isteyecek ve kan yoluyla aktarilan nanobot yeni yuvasinda düzeni tekrar ele geçirmek için çalismalarina baslayabilecektir. Yeni kurbanina geçen nanobot bu canlinin korteksini devre disi birakip beyin kökü ile birlikte kontrolü ele alabilecektir. Böylece dünya sürekli genisleyen beyinsiz insanlar ordusu ile dolacaktir.

Kimseyi panige sürüklemek ya da komplo teorisi olusturmak için bunu söylemiyoruz. Ancak gelecekte birgün kontrolden çikmis nanobot salginlarinin insanligin sonu olabilecegi asikar!

Makale cracked.com'a, çeviri korkutuneli.com'a aittir.

İlgili Görseller