•  
  •  
  •  
  •    
  •   
  •  
  •  

Haberler

Son Eklenenler

Vizyondakiler

Gelecek Program

TV'dekiler

Sosyal ağlarda takip et!
Korku tünelini facebookta takip edin Korku tünelini twitterda takip edin
Zombilerin istilasi için 5 bilimsel sebep!
Zombilerin istilasi için 5 bilimsel sebep!
Son arastirmalarimizda sunu kesfettik: Eger bir çocugu gece yarisi mezarliga birakirsaniz ödü patliyor! Yanina kendini korumak için bir silah bile verseniz bu onu rahatlatmiyor. Neden mi? Çünkü içgüdüsel olarak, tüm insanlar bilirler ki zombilerin ortaya çikmasi an meselesidir.

Kültürümüz, zombilerle ilgili binlerce hikaye ile doludur. Inançlarimizdan, çizgi roman kitaplarina, romanlara, oyunlara, hikayelere, sehir efsanelerine kadar... Ancak zombi kiyameti gibi birseyin gerçeklesmesi mümkün degildir, degil mi?

Evet?

Aslinda, evet. Oldukça mümkündür. Size bunun bilimsel olarak gerçeklesebilecegi bes farkli yoldan bahsedecegiz.
Zombiler!

5 - Beyin Parazitleri

Nerde görmüstük?
Resident Evil IV'te...

Peki bu nedir?
Parazitlerin kurbanlarini beyinsiz, zombi-vari kölelere çevirmeleri dogada çok sik rastlanan birseydir. Toxoplasmosa gondii adli bir parazit de bize bunun ne kadar korkunç birsey olabilecegini gösteriyor.

Bu bakteri farelere bulasiyor ancak, sadece kedilerin bagirsaklarinda çogalabiliyor. Parazit, farenin kedinin içine girmesinin kendi soyunun devami açisindan önemini biliyor ve farenin beynini kontrol etmeye basliyor. Fare tüm hayat fonksiyonlarini hayatini degistirecek tek bir farkla aynen sürdürüyor. Bu fark da su: fare kedilerin kokusundan kaçmayi birakiyor, hatta kedilerin yasadiklari yerlerde daha fazla dolanmaya basliyor. Parazit bu sekilde fareleri kedilere yem yapip daha fazla kediye ulasmayi ve daha fazla üremeyi basariyor.

Bu etkinin sadece farelere özgü olabilecegini düsünmüyorsunuz degil mi?

Zombilere nasil sebep olabilir?
Peki size yukaridaki bakterinin dünyadaki insan nüfusunun yarisinin vücudunda bulundugundan ve kimsenin bunun farkinda olmadigindan bahsetsek? Siz de onlardan biri olabilirsiniz! Yazi tura atmaya ne dersiniz :)

Ayrica arastirmalar hakkinda sunu söylemeyi unuttuk: Bu bakteriye sahip insanlarin karakterlerinin degismesi ve çildirma ihtimalleri daha yüksekmis.

Bunun zombi kiyametine dönüsme olasiligi?
Insanlar ve fareler çok da farkli degillerdir (genetik açidan); bu yüzden ilaç arastirmalarinda ve genetik ile ilgili çalismalarda zaten fareleri kullanirlar. Bir zombi kiyameti için tek gereken de Toxoplasmosa'nin biraz daha evrimlesmis hali olabilir. Düsünsenize dünyanin yarisi bir anda kendini korumak ve mantikli düsünmekle ilgili temel bir içgüdüsünü yitirse? Yani su ankinden bile daha azini kastediyoruz :)

Eger kendinizi böyle bir parazitin gelismesinin binlerce yil sürebilecegi düsüncesi ile rahatlatiyorsaniz, tüm dünyada gelistirilen biolojik silah projelerini unuttunuz sanirim. Bu projelerin amaci zaten bu tür parazitler ve virüsler gelistirmek.

Simdi siz bu durumda kurbanlarin hiç ölmedigi için zombi tanimina girmediklerini savunabilirsiniz ancak sizi temin ederim ki, onlarca parazit kurbani bilinçsizce pencerenizden içeriye girmeye çalistiginda kavramlarin pek önemi kalmayacaktir.4 - Nörotoksinler

Nerde görmüstük?
The Serpent and the Rainbow, Resident Evil V bilgisayar oyunu.

Peki bu nedir?
Bunlar vücut fonksiyonlarinizi, bir doktor için bile (belki çok iyi bir doktor için degil) ölü sayilacaginiz bir noktaya kadar yavaslatabilen zehirlerdir. Bir Japon baliginin (fugu) zehrinin bunu yapabildigi bilinmektedir.

Kurbanlar bu durumdan alkaloid çesitleri kullanilarak uyandirilabilir. Ancak bu onlari eski halllerine döndürmez. Hafizalarini yitirmis, yemek, uyumak, inlemek ve kollari yukarida çevrede dolanmak gibi sadece basit komutlari yerine getirebilen birer zombiye dönüsürler.

Zombilere nasil sebep olabilir?
Bunun olasilik tarafi artik tartisilmiyor çünkü yasandigi biliniyor.

Bu tip olaylar Haiti'de yasandi. Zombi kelimesi de zaten buradan geliyor. Bununla ilgili kitaplar var, en ünlülerinden ikisi de Dr. Wade Davis'in yazdigi Passage of Darkness ve The Serpent and the Rainbow. The Serpent and the Rainbow adli film de buradaki bilimsel gerçekler üzerine kuruluydu.

Durumla ilgili resmi olarak kanitlanmis bir olay da Clairvius Narcisse hakkinda olandir. Kendisi bir Haitili'di ve iki farkli doktor tarafindan da ölü ilan edilip 1962 yilinda gömülmüstür. 18 yil sonra ise adami köyde dolanirken bulurlar. Sonradan anlasilir ki bölgedeki bir Voodoo büyücüsü dogal yoldan elde ettigi bazi kimyasallar ile insanlari zombiye çeviriyor ve onlari seker çiftliklerinde çalistiriyordur.

Bir daha çayiniza ya da kahvenize seker koyarken bunun bir zombinin ellerinden geçmis olabilecegini hatirlayin :)

Bunun zombi kiyametine dönüsme olasiligi? Bir açidan, zaten bu çoktan yasandi! Ancak diger taraftan seytani bir dahi dünyayi yok etme planlari içerisinde insanlarin çoguna bir sekilde alkaloid verse bile onlari agresif ya da yamyam yapacak bir yol yok.

Henüz!

Özel Dosyanin Devami... >>

İlgili Görseller